Materiały laboratoryjne przyjazne środowisku – jak wybrać nowoczesne produkty dla swojego laboratorium?
Medycy, naukowcy, laboranci to grupy zawodowe szczególnie zainteresowane problemem ochrony środowiska. Szeroka wiedza i doświadczenie pomagają wdrażać zmiany, dzięki którym zrównoważony rozwój jest możliwy również w sektorze naukowym. Tradycyjne materiały laboratoryjne powoli ustępują miejsca nowoczesnym rozwiązaniom, które są bardziej ekologiczne. Podpowiadamy zatem, na jakie materiały warto zwrócić uwagę, kompletując wyposażenie swojego laboratorium.
Czym wyróżniają się materiały laboratoryjne przyjazne środowisku?
Na rynku można znaleźć coraz więcej produktów i akcesoriów, które są ekologiczne. Materiały laboratoryjne przyjazne środowisku to przede wszystkim:
- Materiały biodegradowalne – pipety, płytki testowe, skrobaki, filtry strzykawkowe, sitka i membrany, różnego rodzaju pojemniki mogą być wykonane z materiałów biodegradowalnych (jak na przykład tych pozyskiwanych z roślin). Tego typu materiały szybciej się rozkładają, a co za tym idzie, przyczyniają się do redukcji problemu z odpadami.
- Materiały z recyklingu – technologia odzyskiwania surowców pozwala wyprodukować różnego rodzaju materiały laboratoryjne. Warto znaleźć producenta, który stosuje materiały zdatne do recyklingu.
- Energooszczędny sprzęt – w laboratorium używa się wielu sprzętów, które czerpią energię elektryczną. Warto stawiać na nowoczesne urządzenia, które cechują się mniejszym zużyciem energii.
Przyjazne środowisku materiały laboratoryjne są opatrzone stosownymi certyfikatami, a więc warto zwrócić na to uwagę w czasie zakupu.
Dlaczego warto wybierać ekologiczne materiały laboratoryjne?
Decyzję o zmianie materiałów laboratoryjnych na te przyjazne środowisku powinna podjąć każda tego typu placówka. Każdy z nas ma wpływ na środowisko naturalne, a te z pozoru drobne decyzje mogą przynieść największe korzyści dla ochrony środowiska.
Oto kilka korzyści, wynikających z wykorzystania przyjaznych planecie materiałów laboratoryjnych:
- Ochrona środowiska – akcesoria, materiały czy opakowania z biodegradowalnych surowców minimalizują negatywny wpływ na planetę. Korzystanie z takich produktów pozwala ograniczyć liczbę odpadów i kładzie nacisk na wykorzystanie surowców z recyklingu.
- Bezpieczeństwo – ekologiczne materiały laboratoryjne są zazwyczaj bezpieczniejsze dla zdrowia niż te tradycyjne, nie zawierają toksycznych substancji. To ważne pod kątem bezpieczeństwa i zdrowia pacjentów i pracowników laboratorium.
- Oszczędność – z pozoru droższe rozwiązania są korzystniejsze finansowo w dłuższej perspektywie. Materiały ekologiczne przekładają się na niższe koszty utylizacji odpadów, a energooszczędne urządzenia generują mniejsze zużycie prądu.
- Prestiż placówki – w dzisiejszych czasach wiele osób (pacjentów, kontrahentów itd.) zwraca uwagę na stosowane w laboratorium rozwiązania. Ekologiczne materiały i świadome podejście do ochrony środowiska pomaga budować pozytywny wizerunek i trwałe relacje z partnerami biznesowymi.
Wybór ekologicznych materiałów laboratoryjnych to obecnie konieczność, a nie opcja. Jeśli chcesz pracować na bezpiecznych materiałach i wyróżnić się na rynku, to koniecznie sięgaj po wysokiej jakości produkty ekologiczne.