Aktualności

Poznaj sekrety naukowców

Nie prześpij tego!

Już 10 października br. odbędzie się we Wrocławiu pierwsza w Polsce Noc Laboratoriów. W tym dniu dla wszystkich chętnych wrocławskie firmy, które na co dzień pracują nad nowoczesnymi technologiami, otworzą swoje centra badawcze oraz laboratoria i pokażą jakie prowadzą badania. Zapewniamy Was, że większość z Nas nawet nie słyszała o niektórych nowinkach technicznych powstających w naszym mieście.

Przygotowując się do tej niezwykłej nocy postanowiliśmy jako pierwsze odwiedzić Wrocławskie Centrum Badań EIT+, które mieści się w Kampusie Pracze na wrocławskich Stabłowicach. Zatopiony w zieleni parku kompleks odrestaurowanych, wyposażonych w najlepszej klasy sprzęt laboratoryjny budynków, nie pozostawia wątpliwości, że jest to miejsce nastawione na rozwój innowacji, nowych technologii i badań na potrzeby przemysłu i współczesnej gospodarki.

40 laboratoriów i 23,5 tysiąca m2

Jak podkreślają przedstawiciele centrum, EIT+ jest pierwszą w naszym kraju organizacją typy RTO (Research and Technology Organisation). Model funkcjonowania tego rodzaju instytucji polega na prowadzeniu badań naukowych, które znajdują zastosowanie w przemyśle i życiu codziennym. Od początku 2014 r. funkcjonuje w Kampusie 14 laboratoriów bio- i nanotechnologicznych. Natomiast do końca 2015 r. powstanie system prawie 40 specjalistycznych laboratoriów. Pozwoli to na ogromne możliwości badawcze i rozwojowe i to nie tylko dla naszych naukowców, ale również dla mikro, małych i średnich firm – przyznaje Klaudia Piątek, rzecznik prasowy Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Drukowane ogniwa słoneczne i lasery

Nad czym zatem pracują naukowcy w Kampusie Pracze? Powstałych technologii, które spotykają się z coraz większym zainteresowaniem firm, jest już całkiem sporo, natomiast do najciekawszym można zaliczyć na pewno prace nad elastycznymi i wydajnymi ogniwami słonecznymi. Wyobraźmy sobie drukowane baterie słoneczne, które można zastosować praktycznie wszędzie: na odzieży, w smartfonie, w budownictwie. Dzięki nim m.in. uprawiając jogging będziemy mogli ładować swoje MP3, a podróżując z plecakiem w górach ocalić kolejne zdjęcia, dzięki temu, że nasz aparat będzie ładowany na bieżąco. Jak się okazuje nie jest to wizja odległej przyszłości, bo właśnie nad tym pracuje się w Kampusie Pracze w Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw Słonecznych.

Innym ciekawym projektem jest tworzenie prototypów laserowych urządzeń pomiarowych. Pracuje nad nim dr inż. Michał Nikodem, który otrzymał m.in. grant od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za rozwój innowacyjnej technologii laserowej, służącej do detekcji gazów w powietrzu i monitorowania stężenia metanu. Jego zespół zajmuje się projektowaniem i budowaniem laserowych urządzeń pomiarowych, służących m.in. do monitorowania stężenia gazów. Czujniki i systemy laserowe projektowane przez naukowców pozwolą w sposób efektywny i dokładny zmierzyć ilość danego gazu w powietrzu. Ich zastosowanie może okazać się nieocenione. Dla przykładu metan jest to gaz kopalniany, który bardzo często prowadzi do tragedii. Mieszanina metanu z powietrzem w stężeniu objętościowym 4,5-15% ma właściwości wybuchowe. Tworzenie się tej mieszaniny wskutek przedostania się metanu do zamkniętych pomieszczeń (np. w kopalniach węgla kamiennego) bywa przyczyną groźnych w skutkach eksplozji. Dodatkowo metan jest również gazem cieplarnianym i wpływa na niszczenie ozonosfery. Stworzenie nowych i dokładnych czujników, które będą mogły pracować również w trudnych warunkach, może mieć zatem przełomowe znaczenie dla przemysłu wydobywczego.

Krasnoludek na ziarnku piasku

Wysokie technologie są ważne, ale organizatorzy Nocy Laboratoriów nie zapomnieli również o dzieciach oraz osobach szukających ciekawostek i niezwykłych wrażeń. – W tym dniu otworzymy dla wszystkich, którzy będą chcieli się z nami spotkać, Humanitarium oraz osiem laboratoriów, jednym z nich będzie również słynne już Laboratorium Mikroskopii Elektronowej – przyznaje Klaudia Piątek. – To miejsce, w którym na ziarnku piasku postał najmniejszy wrocławski krasnoludek Grafeniusz Drobnodziejek.

Jeżeli zatem chcemy zobaczyć, jak w skali nano wygląda pyłek kwiatowy, chrząszcz majowy, zielona herbata oraz najmniejszy krasnoludek Wrocławia trzeba koniecznie tej nocy odwiedzić Kampus Pracze. Dzięki zdjęciom wykonanym przy użyciu mikroskopu elektronowego SEM otaczający nas świat nie będzie miał przed Nami żadnych tajemnic! Warto dodać, iż w czasie „Nocy Laboratoriów” Wrocławskie Centrum Badan EIT+ udostępni laboratoria, które powstały w ramach jednego z największych w Polsce projektów infrastrukturalnych pod nazwą „Dolnośląskie Centrum Materiałów i BioMateriałów – DCMiB”. W tym dniu zobaczymy jednak nie tylko ultranowoczesną aparaturę badawczą, ale przede wszystkim spotkamy osoby, które zmieniają świat technologii wokół nas. Więcej informacji na temat Nocy Laboratoriów znajdą Państwo na stronie www.noclaboratoriow.pl.