Politechnika Wrocławska

 

Politechnika Wrocławska jest jedną z najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się uczelni w kraju. Studiuje tu ponad 27 tys. studentów pod kierunkiem 2 tys. nauczycieli akademickich. Uczelnia zapewnia wysoki poziom kształcenia dostosowanego do wymogów rynku pracy. Poprzez prowadzone na szeroką skalę badania Politechnika wytycza kierunki rozwoju nauki i techniki. Nowoczesne zaplecze w postaci specjalistycznych laboratoriów dydaktycznych oraz dydaktyczno-badawczych umożliwia prowadzenie innowacyjnych projektów. W ostatnich pięciu latach na Politechnice Wrocławskiej uzyskano łącznie 379 praw wyłącznych, w tym 308 patentów (z czego 5 międzynarodowych). Uczelnia jest kluczowym parterem dla biznesu, jednostek samorządu oraz ośrodków naukowo-badawczymi w kraju i na świecie.

Życie akademickie Politechniki Wrocławskiej jest skoncentrowane na kampusie łączącym odrestaurowane historyczne obiekty z nowoczesnymi budynkami dydaktycznymi i badawczymi. Według zestawienia, które przygotował prestiżowy internetowy dziennik The Huffington Post, wspólnie z amerykańską wytwórnią filmów animowanych Disney-Pixar, Politechnika Wrocławska jest jedną spośród 15 najpiękniejszych uczelni świata.

 

Laboratorium Tyfloinformatyczne Politechniki Wrocławskiej

Technologia w życiu osób z niepełnosprawnościami

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się np. jak osoby niewidome oglądają filmy? Jak odnajdują się wśród norm i nakazów dotyczących wyglądu? Jak samodzielnie gotują czy sprzątają w domu?
W trakcie spotkania postaramy się odpowiedzieć, w jakim stopniu poznawcze ograniczenia osób niepełnosprawnych i oczekiwania „pełnosprawnych” wpływają na ich codzienne interakcje.

Podczas zwiedzania Laboratorium Tyfloinformatycznego goście będą mieć unikalną szansę poznania nie tylko urządzeń specjalistycznych, które zostały zaprojektowane specjalnie dla osób z niepełnosprawnościami, lecz także urządzeń stosowanych powszechnie, zaadaptowanych do ich potrzeb, m.in: audio deskrypcji, technologii wydruku 3D, dźwięków binauralnych, echolokacji czy systemów multisensorycznych opartych o łączność radiową.

Zwiedzanie laboratorium umożliwi przybliżenie perspektywy osób z niepełnosprawnościami, pokaże kulturowe i społeczne uwarunkowania w ich życiu w kontekście technologii. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań daje zupełnie nowe możliwości w zakresie mobilności, edukacji, pracy czy relacji międzyludzkich.

Limit miejsc: 20

Wiek uczestników: 13+

Godziny zwiedzania: 18.00, 19.00

Adres: pl. Grunwaldzki 11

Piętro: parter

Pokój: 005

Zapisy TUTAJ

 

Superkomputer BEM

Po co nam superkomputery?

Wyobraźmy sobie sztuczny mózg, który jest tak wielki, że zajmuje kilka pomieszczeń i może pracować non stop – nie potrzebuje snu. Czasem tylko musi się wybrać się do lekarza.

Możemy powiedzieć, że wrocławski superkomputer BEM składa się z 912 połączonych serwerów (węzłów obliczeniowych) z procesorami Intel Xeon posiadających ponad 22,5 tysiąca rdzeni o łącznej mocy obliczeniowej 860 TFLOPS oraz 74,6 TB pamięci operacyjnej. Wykorzystuje tysiąc dysków twardych, zapisując dane z prędkością 60 GB/s a jego chłodzenie odbywa się poprzez zasysanie zimnego powietrza z zamontowanych na dachu trzech agregatów wody lodowej. Ale takie informacje mówią cokolwiek dość wąskiej grupie osób.

Kiedy jednak zdamy sobie sprawę, że dzięki niemu można sprawdzić bezpieczeństwo nowych leków, obliczyć, jak duże obciążenie jest w stanie przyjąć Most Grunwaldzki albo sprawdzić jaka pogoda będzie nadchodzącej zimy – wtedy widać, jak jego praca może być użyteczna.

Bema wykorzystują głównie naukowcy. Bowiem dosłownie wszystko można zapisać w liczbach, algorytmach i programach komputerowych. Chemicy obliczają tu dane do swoich badań na poziomie molekularnym, fizycy wykorzystują go zarówno w badaniach nano, jak i w ogromnych skalach, np. tzw. fizyki dużych obiektów, czyli do badań astronomicznych.

Są też obliczenia bardziej nam bliskie. Jeszcze przed fazą testów klinicznych komputer może przewidzieć skuteczność nowych leków, sprawdzić, jak będą na siebie wpływać wykorzystywane w nich substancje. Inżynierowie mogą dzięki niemu obliczyć wytrzymałość różnych materiałów oraz obiektów. W Bemie sprawdzano na przykład wytrzymałość przedwojennych mostów wrocławskich. Wiadomo, że były one budowane w innych okolicznościach, kiedy po mostach nie jeździło tyle samochodów osobowych, ciężarówek, tramwajów. Teraz ich obciążenie jest znacznie większe. Ile są w stanie jeszcze znieść? Czy za kilka lat będziemy zmuszeni je wyburzyć i zbudować nowe mosty? Bem pozwala odpowiedzieć na takie pytania. Superkomputer analizował także poziom zanieczyszczenia we Wrocławiu, by pomóc przewidzieć, jak będzie ono wzrastać w kolejnych sezonach grzewczych, a tym samym odpowiedzieć na pytanie, jak szybko trzeba podjąć działania, byśmy nie udusili się smogiem. Podobnie można dać mu zadania meteorologiczne i sprawdzić, czy lato będzie gorące, a zima śnieżna.

Czy  Bem się kiedyś pomylił? Tylko wtedy, gdy zawiodą ludzie, to znaczy, gdy dostarczą mu zbyt mało danych do precyzyjnych obliczeń lub popełnią błąd w algorytmach. Dlatego po pewnym czasie ponownie analizuje się te same zagadnienia, wprowadzając nowe dane czy używając nowych mocy obliczeniowych – nauka rozwija się przecież błyskawicznie.

Superkomputery, takie jak BEM, nie muszą być wyłączane, nie muszą odpoczywać i analizują dla nas dane bez przerwy. Muszą za to być regularnie serwisowane, abyśmy mieli pewność, że komputer jest „w dobrej formie” i wciąż możemy liczyć… na jego obliczenia.

 

Limit miejsc: 15

Wiek uczestników: 12+

Godziny zwiedzania: 18.00, 19.00

Adres: pl. Grunwaldzki 11

Piętro: III piętro

Zapisy TUTAJ 

Laboratorium Systemów Zorientowanych na Usługi

Eyetracking w praktyce – dowiedz się, na co naprawdę patrzysz

 

Jak działa ludzi wzrok i dlaczego w ogóle ruszamy oczami?  Czy wiesz, że nie wszystko, na co patrzysz zapamiętujesz, a nie wszystko, co pamiętasz jest tym, na co patrzyłeś? Brzmi zagadkowo?

 

Eyetracking, czyli śledzenie tego, na co patrzymy, jest fascynująca dziedziną. Dzięki niej można przekonać się, czy strona internetowa jest dobrze zaprojektowana i czy łatwo można na niej odnaleźć potrzebne informacje, czy produkty na sklepowych półkach są ułożone w sposób zapewniający optymalną sprzedaż i ekspozycję, a także czy dobrze zaprojektowano ulotkę czy banner tak, by klient zauważył najważniejsze informacje.

Podczas pokazu poznamy ciekawostki dotyczące działania ludzkiego wzroku. Prezentację uzupełni część praktyczna, w trakcie której naukowcy pokażą, jak zarejestrować ruch oczu oraz jak działają urządzenia, które to potrafią. Będzie można również zarejestrować swoją ścieżkę patrzenia na stronie internetowej lub reklamie video.

 

Limit miejsc: 10

Wiek uczestników: 16+

Godziny zwiedzania: 18.00, 19.00

Adres: pl. Grunwaldzki 11

Pokój: 338

Zapisy TUTAJ

 

Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów CWiNT

Zachować od zapomnienia

Jak wyglądały dolnośląskie miasteczka przed II wojną światową? Jakie budynki w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat zniknęły z mapy Wrocławia? Ideą projektu, którego część będzie można zobaczyć przy okazji Nocy Laboratoriów, jest ułatwienie dostępu do zdjęć, szkiców i dokumentów – ukrytych dotychczas w szafach bibliotecznych opatrzonych klauzulą „specjalne/tylko dla badaczy”. Teraz dosłownie każdy będzie mógł do nich sięgnąć.

Zdjęcia, negatywy, stare dokumenty oraz sposób, w jaki się je digitalizuje – to wszystko pokażą pracownicy Politechniki Wrocławskiej, którzy na co dzień zachowują kruchą pamięć o naszej architekturze. Jedną z najciekawszych części projektu jest digitalizacja kolekcji około 40 tysięcy zdjęć, negatywów (szklanych i celuloidowych), opisów i innych powiązanych z nimi dokumentów, dotyczących budynków zabytkowych, głównie z Dolnego Śląska.

Pochodzą one m.in. z lat pięćdziesiątych XX wieku. Przedstawiają budynki i budowle oraz miejsca prowadzenia prac archeologicznych przez pracowników Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Cały ten zbiór przechowywany były do tej pory w kopertach. Teraz utrwalany i przekazywany jest szerszemu gronu odbiorców. Szczególnej wartości tej kolekcji nadaje fakt, że często są to ostatnie dokumentacje zabytków, które w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat zostały zniszczone lub wyburzone (np. podczas rozbudowy kopalń odkrywkowych węgla brunatnego na Dolnym Śląsku).

 

Limit miejsc: 15

Wiek uczestników: 12+

Godziny zwiedzania: 18.00, 19.00

Adres: pl. Grunwaldzki 11

Piętro: parter

Pokój: 007

Zapisy TUTAJ