nanores

 

Opis laboratorium

Nanores sp. z o. o. sp. k. jest niezależnym laboratorium badawczo-rozwojowym, specjalizującym się w badaniach materiałowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych mikroskopów elektronowo-jonowych. Jednocześnie Nanores realizuje własne projekty B+R. Jeden z nich ma na celu zaprojektowanie metody modyfikacji powierzchni diamentów z wykorzystaniem technologii mikroskopii jonowej. Projekt ten jest dofinansowany z Funduszy Europejskich.

Nasza siedziba znajduje się na wrocławskim Psim Polu, przy ulicy Bierutowskiej 57-59 w budynku 17 Wrocławskiego Parku Biznesu. Jesteśmy jednym z niewielu komercyjnie funkcjonujących laboratoriów działających w obszarze nanotechnologii i zaawansowanego materiałoznawstwa w tej części Europy.

Laboratorium Nanores tworzy zespół fantastycznych ludzi, młodych naukowców, którzy napędzani wspólną pasją do innowacji wspierają się nawzajem, wymieniają wiedzą i doświadczeniem, a przede wszystkim są kreatywni i otwarci do współpracy dla realizacji wyjątkowych projektów. Oprócz zespołu, największą siłą naszej jednostki jest posiadany przez nas sprzęt, w tym jeden z dwóch mikroskopów elektronowo-jonowych. Jest on wyposażony w ksenonowe działo plazmowe, pozwalające na niezwykle szybką modyfikację materiałów.

Uczestnicy Nocy Laboratorium oprócz możliwości zaobserwowania pracy mikroskopu elektronowego, będą mieli okazję odświeżyć swoje spojrzenie na świat nauki, przemodelować wizerunek stereotypowego naukowca i być może nabrać motywacji do zdobywania szerokiej wiedzy o świecie.

Program

Warsztaty w laboratorium mikroskopii elektronowo-jonowej Nanores

Warsztaty w Laboratorium Nanores mają charakter aktywnej obserwacji pracy operatora mikroskopu, połączonej z wykładem na temat zasad jego działania i pokazem możliwości zastosowania. Będą odbywać się w 4 turach (I–IV) wg poniższego harmonogramu. Na każdą turę przewidziana jest jedna godzina.

Plan warsztatów

W trakcie warsztatów Uczestnicy będą mieli okazję podejrzeć, jak pracuje operator skaningowego mikroskopu elektronowo-jonowego. Zapoznają się z procedurą przygotowania próbek do obserwacji oraz modyfikacji ich struktury. Dowiedzą się, jak w kilkusettysięcznym powiększeniu wygląda ogniwo fotowoltaiczne, pył diamentowy i inne ciekawe materiały. Zobaczą także na własne oczy, jakie zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu, którym oddychamy. Przekonają się również, że dzięki wykorzystaniu pionierskich badań, prowadzonych w naszym laboratorium i użyciu najnowocześniejszego sprzętu, można zmusić kamienie szlachetne do świecenia zaskakującymi barwami. Uczestnicy będą też świadkami unikalnego procesu mikrowytrawiania wzoru na próbce, który odbywa się, dzięki użyciu mikroskopu elektronowego z działem plazmowym, oraz zobaczą i przetestują zaprojektowane przez nas wynalazki.

Harmonogram warsztatów

I TURA
Start: 17:15, koniec: 18:15
II TURA
Start: 18.30, koniec: 19:30
III TURA
Start: 19:45, koniec 20:45
IV TURA
Start: 21:00, koniec: 22:00

Miejsce: siedziba Nanores, ul. Bierutowska 57-59, Budynek 17, 51-317 Wrocław
Regulamin: Pobierz
Adres strony internetowej: http://nanores.pl/

Forma rejestracji

Rejestracja na wydarzenia w laboratorium Nanores będzie możliwa od 5 października 2019, poprzez serwis Evenea. Aby wziąć udział w warsztatach należy zarejestrować się na wydarzenie podając swoje dane, przede wszystkim adres email, na który przesłany zostanie bilet. Rejestracja i udział są bezpłatne! Bilet, w formie elektronicznej lub papierowej, należy okazać przed rozpoczęciem warsztatów.

Przedstawiciel odpowiedzialny za rejestrację:

Magdalena Kołda, +48 608 713 410, [email protected]