Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

Rozwijamy nowe technologie, prowadząc badania cenne dla przemysłu i we współpracy z nim. W ŁUKASIEWICZ – PORT świetni specjaliści z różnych dziedzin wykorzystują możliwości kompleksu najnowocześniejszych w kraju laboratoriów. Dzięki nim mogą kompleksowo realizować nie tylko prace naukowo-badawcze, ale też pilotażowe badania dla polskich i międzynarodowych firm.

Pracujemy nad rozwojem ważnych w dzisiejszym świecie dziedzin wiedzy, które mają wiele praktycznych zastosowań: biotechnologii i inżynierii materiałowej, a także biobankowania. Nasz wkład w naukę potwierdzają liczne patenty i nagrody, przyznane technologiom opracowanym przez naukowców w naszych laboratoriach.

 

ESCAPE LAB – Laboratorium Funkcjonalnych Materiałów Luminescencyjnych

Zapisy

Godziny: 17:00 – 18:00.
  18:30 – 19:30
Czas trwania: około 60min
Miejsce: bud. 3
Forma: warsztat
Limit miejsc: 6 osób w grupie
Wiek uczestników: min. 14 lat

Opis wydarzenia:        Witaj w Chemicznym Escape Labie, w którym były prowadzone niewyjaśnione jak dotąd badania. Czy zdołasz się z niego wydostać nim upłynie czas i zostanie nieodwracalnie skażone? Gdzie szukać pomocy w rozwiązaniu zagadek? Czy pomoże alchemia, magia czy może wsparcia można szukać w układzie okresowym pierwiastków? Czy może wybitni chemicy podpowiedzą Ci prawidłową odpowiedź? Nie wahaj się spytać o Radę Marii Skłodowskiej-Curie! Przed uczestnikami postawiony zostanie szereg zadań, które będą musieli rozwiązać, aby wydostać się z pomieszczenia/laboratorium (alchemika). Chemiczny Escape Labie przygotowany przez Pracownie Materiałów Luminescencyjnych pozwoli bawić się chemią i chemicznymi zagadkami, a przy okazji sprawdzić swoją spostrzegawczość oraz chemiczną wiedzę.

 

KRYMINALNE ZAGADKI PORT – Laboratorium Materiałów Polimerowych

Zapisy

Godziny: 17:00 – 19:00.
  19:30 – 21:30
Czas trwania: około 120min
Miejsce: bud. 3
Forma: warsztat
Limit miejsc: 6 osób w grupie
Wiek uczestników: min. 15 lat

Opis wydarzenia:        W laboratorium znaleziono zamordowanego dyrektora  ŁUKASIEWICZ – PORT. Policja zatrzymała sześciu podejrzanych, lecz śledztwo utknęło w martwym punkcie. Wcielcie się w pracowników laboratorium i pomóżcie rozwiązać zagadkę morderstwa. W celu odkrycia prawdy zabezpieczcie dowody zbrodni i poddajcie je odpowiednim analizom. W drodze do celu pomogą wam doświadczeni naukowcy oraz laboratoria wyposażone w odpowiednią aparaturę badawczą. Sprawdźcie swój zmysł detektywistyczny i nie pozwólcie wymknąć się sprawcy.

 

NA TROPIE NIEWIDZIALNEGO – Laboratorium Mikroskopii Elektronowej

Zapisy

Godziny: 17:30 – 18:15.
  18:30 – 19:15
  19:30 – 20:15
Czas trwania: około 45min
Miejsce: bud. 3
Forma: pokaz, wykład, wystawa
Limit miejsc: 8 osób w grupie
Wiek uczestników: min. 8 lat

 

Opis wydarzenia:        Jak wiadomo, nieodłącznym narzędziem prawdziwego detektywa jest lupa. Jednak kto chce odkrywać to, co niewidoczne, musi czasem użyć potężniejszych narzędzi. Takimi urządzeniami są mikroskopy elektronowe. Dzięki nim odkryjecie niewidzialny świat detali w mikro- i nanoskali. Zobaczycie zaskakujące obrazy rzeczywistości i zmienicie zdanie o tym, jak wygląda świat – i to w trzech wymiarach. Zostańcie mikroskopowymi detektywami. Zobaczcie z nami niewidzialne!

 

Techniczne Tajemnice PORT – Dział Wsparcia Infrastruktury Badawczej

Zapisy

Godziny: 17:30 – 19:00.
  19:30 – 21:00
Czas trwania: około 90min
Miejsce: bud E, bud. 3
Forma: pokaz
Limit miejsc: 10 osób w grupie
Wiek uczestników: brak wytycznych

 

Opis wydarzenia:        Czy wiesz, że laboratoria to nie tylko mikroskopy, menzurki i pipety? Aby naukowiec miał odpowiednie stanowisko pracy, konieczna jest rozbudowana i skomplikowana infrastruktura techniczna.

Jeśli chcesz zobaczyć jej małą cząstkę, zapraszamy Cię do odkrywania technicznych tajemnic PORT podczas Nocy Laboratoriów. Zobaczysz jak produkuje się ultraczystą wodę dla potrzeb laboratoryjnych (sam zmierzysz jej parametry), zobaczysz kotłownię technologiczną (spróbujesz wyregulować palnik gazowy o mocy 1,5 MW), a podczas wizyty w jednej z central wentylacyjnych dowiesz się, skąd w laboratoriach bierze się powietrze o odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

PRZYSTANEK 1: Kotłownia technologiczna – w kotłowni o ogromnej mocy (6MW) odsłonimy przed Tobą tajemnice działania kotłów wodnych z palnikami gazowymi, automatyką i zabezpieczeniami. Będziesz świadkiem symulacji sytuacji awaryjnych i dowiedziesz się, co wtedy zrobić, a do tego sam wyregulujesz taki palnik.

PRZYSTANEK 2: Stacja Uzdatniania Wody – dowiesz się, dlaczego potrzebujemy uzdatniać wodę dla laboratoriów, wykonasz analizę podstawowych parametrów wody, wymienisz filtr w układzie uzdatniania i wyregulujesz przepływ wody w skomplikowanych układach.

PRZYSTANEK 3: Centralna wentylacja systemu HVAC – poznasz ściśle tajne dane o działaniu centralnej wentylacji, zobaczysz, jakich urządzeń używamy, a co najważniejsze, sam spróbujesz wyregulować parametry w systemie wentylacji.