Hydropolis

Hydropolis – Wszystko o H2O

Hydropolis to unikatowe centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – niezwykła substancja, z którą każdy z nas styka się na co dzień, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z jej istoty.

Zgromadzone tu technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.

Wrocławskie centrum wiedzy o wodzie składa się z dziewięciu stref tematycznych, w których można m.in. zobaczyć jak działa najdłuższa w Europie drukarka wodna, stanąć  w środku sceny polowania żarłacza tygrysiego na ławicę 1500 tuńczyków, zanurkować na rafie koralowej, wejść do legendarnego batyskafu Trieste, podziwiać najdokładniejszą na świecie akrylową kopię rzeźby Dawida, odkryć Wrocław z lotu ptaka dzięki na najnowocześniejszej makiecie w Polsce oraz samodzielnie sprawdzić zasady działania najważniejszych starożytnych wynalazków wodnych. Wszystko to okraszone filmami, artykułami, instalacjami multimedialnymi oraz interaktywnymi planszami edukacyjnymi.

Na wszystkich zmęczonych ilością wrażeń czeka strefa relaksu, gdzie w bajkowej scenerii będą mogli odprężyć się na leżankach i nabrać sił na dalsze zwiedzanie. Jedna ze ścian pokryta jest mchem – instalacja symbolizuje i wyobraża lasy deszczowe Amazonii.

Hydropolis  jest także wyjątkowym przykładem rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Wystawa poświęcona wodzie mieści się w historycznym podziemnym zbiorniku wody czystej.  Obiekt powstał w 1893 roku i jest jednym z zabytków wrocławskiej architektury wodociągowej.

Będąc we Wrocławiu, trzeba koniecznie zobaczyć Hydropolis! Atrakcyjność tego miejsca potwierdza imponująca lista zdobytych nagród i wyróżnień. W trakcie ponad trzyletniej działalności obiekt doceniony został już 13 nagrodami – w tym tak prestiżowymi jak Cud Polski National Geographic 2016 oraz Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska 2018

Rzuć się w wir podwodnej przygody!

Zajrzyj na www.hydropolis.pl

Ogień/Lód w Hydropolis

W tegorocznej edycji Nocy Laboratoriów, Hydropolis przedstawi dwie skrajności. Zbliżymy się do zera absolutnego, nie będzie to -273 ℃, ale dzięki ciekłemu azotowi, uczestnicy będą mogli doświadczyć ekstremalnie niskich temperatur. Ciekły azot wrze już w temperaturze -195,8 ℃, a w takich warunkach już nawet powietrze, którym oddychamy zamienia się w płyn, co zobaczymy na własne oczy.

Z kosmicznie niskich temperatur przeniesiemy się kilka kilometrów nad ziemię, sprawdzić jak powstają chmury, które oglądamy na niebie. Stworzymy własny obłok w butelce, aby następnie wywołać jego nagłe zniknięcie.

Gdy już zejdziemy na ziemię udowodnimy, że powietrze, wbrew pozorom ma olbrzymią siłę. Natura bardzo nie lubi próżni, a próba jej stworzenia, może zakończyć się bardzo gwałtownie. 

Na koniec podróży porozmawiamy o wodzie. Kranówka we Wrocławiu w niczym nie ustępuje wodzie, którą znajdziemy w sklepie i zachęcimy mieszkańców naszego miasta do jej picia. Ten temat również wiąże się z eksperymentem, w którym wodę rozłożymy na pierwiastki z których się składa – wodór i tlen.

Zapisy na Noc Laboratoriów w Hydropolis