ZAPISY I PROGRAM

program

Wrocławskie laboratoria ponownie otwarte dla zwiedzających

Niedostępne na co dzień laboratoria badawcze zostaną ponownie otwarte dla wszystkich zainteresowanych. 8 października startuje II edycja Nocy Laboratoriów, podczas której będzie można poznać wrocławski potencjał naukowy. Niezmiennie organizatorami są: firma Nokia oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Do wydarzenia przyłączyły się również wrocławskie uczelnie, firmy, instytucje państwowe i naukowe, które tylko w tą jedyna noc otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych.
Pierwsza edycja Nocy Laboratoriów spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Na nocne zwiedzanie wybrało się ponad 4000 osób. W sumie w 21 laboratoriach przeprowadzono aż 11 niezapomnianych warsztatów oraz 35 różnego typu prezentacji.

Uczestnicy tegorocznej edycji poznają m.in. najnowocześniejsze technologie, nad którymi pracują wrocławscy naukowcy, odkryją tajniki genetyki, niekonwencjonalnych źródeł energii i sieci radiowych. Odkryją nowe zastosowanie produktów 3M, z którymi co ciekawie, każdy z nas spotyka się co najmniej kilka razy dziennie, a niektórzy z nas nawet mają je w sobie – wiecie już o czym mowa? Alergicy (i nie tylko) odwiedzający Laboratorium Euroimmum będą mogli samodzielne wykonać testy alergologiczne z wykorzystaniem mikroskopu immunofluorescencyjnego (tak,tak trudne słowo ale bez obawy wszystko wyjaśnią na warsztatach pracownicy laboratorium ).
Z kolei przyszli inżynierowie, oprócz zwiedzania laboratoriów Nokii, dodatkowo będą mogli sprawdzić jak zjawiska elektromagnetyczne wpływają na urządzenia, a to wszystko dzięki nowym Partnerom akcji, którymi zostali wrocławski Instytut Łączności oraz Instytut Elektrotechniki.
Miejsca, którego nie można przegapić podczas II edycji Nocy Laboratoriów będzie Uniwersytet Medyczny, gdzie pracownicy Katedry Histologii i Embriologii przybliżą budowę oraz funkcjonowanie żywych tkanek oraz Firma Dolby, która zaprasza wszystkich melomanów do swojego dźwiękowego laboratorium.


Wieczór pod znakiem zbrodni!


Niezawodny jak zawsze Uniwersytet Przyrodniczy przygotuje specjalnie na ten wieczór szereg tematycznych warsztatów. Czym się różni rana cięta od szarpanej? Jakie ślady zostawiają w ciele noże zębate, a jakie piły mechaniczne? Na te i inne pytania odpowiedzą antropolodzy. Na tej uczelni przekonamy się także, czy zabójcze grzyby i zbrodnicze pasożyty faktycznie są takie straszne jak je opisują. Jednak bez obaw – nikt nie będzie ich testował na sobie, za to uczestnicy Nocy Laboratoriów będą mogli sami przygotować preparaty i zbadać je pod mikroskopem!
Podobne tematycznie warsztaty przygotuje Uniwersytet Wrocławski otwierając dla gości swoje laboratorium kryminalistyczne – strzeżcie się zatem wszyscy przestępcy, gdyż teraz każdy chętny pozna tajniki poszukiwania śladów zbrodni!


Noc nie straszna dla maluchów!

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Centrum nauki Humanitarium oraz Wrocławski Parkiem Technologiczny we współpracy z Fundacją ProMathematica, przygotowują ciekawe warsztaty, podczas których najmłodsi odwiedzający będą mogli zrobić rzeczy, wydawało by się niemożliwe, do wykonania. Czy uda się napompować balon śniegiem, uwolnić Dżina z lampy czy wystrzelić rakietę i spowodować wybuch piany? Każdy z młodych naukowców będzie mógł to sprawdzić samodzielnie. Ciekawie zapowiada się także wizyta w Międzynarodowym Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur PAN, gdzie pole magnetyczne milion razy większe od ziemskiego i temperatury bliskie zera bezwzględnego są niczym niezwykłym.
Podsumowując: szykuje się jeszcze większa niż rok temu dawka atrakcji, której nie można przegapić!
Wstęp na teren laboratoriów biorących udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak ze względu na warunki logistyczne ilość zwiedzających jest ograniczona. Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy” dlatego warto odpowiednio wcześniej zapisać się na stronie organizatora www.noclaboratoriow.pl, które ruszą 23 września.


O akcji


Organizowana przez firmę Nokia Networks i Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem we Wrocławiu. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zaproszą mieszkańców do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień toczą się prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie.

 

Aby zapisać się na konkretne wydarzenie w ramach Nocy Laboratoriów należy kliknąć na logo wybranej instytucji, gdzie w opisie znajduje się link do zapisów.

 

Większość  z nich odbywa się poprzez portal evenea.pl

wrocławskie centrum badań eit+  nokia  humanitarium
mlspmint
wpt  promathematica  3m
 
     

 
 

 

Aby zapisać się na konkretne wydarzenie w ramach Nocy Laboratoriów należy kliknąć na logo wybranej instytucji, gdzie w opisie znajduje się link do zapisów.

Większość  z nich odbywa się poprzez portal evenea.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

Zapi

Zapisz

Zapisz

Zapisz