Wrocławski Park Technologiczny S.A.,
ul. Muchoborska 18, Wrocław
Fundacja Pro Mathematica,
ul. Muchoborska 18, Wrocław

  

 

Wrocławski Park Technologiczny to jeden z liderów przedsiębiorczości i promotor nowych technologii. Jest nastawiony na współpracę z przedsiębiorstwami bazującymi na zaawansowanych technologiach oraz ośrodkami naukowymi i badawczymi. Celem WPT jest pobudzanie rozwoju nowoczesnych technologii oraz pomoc w tworzeniu i rozwoju firm z sektora MŚP, które je wykorzystują. Rezydujące w WPT firmy na preferencyjnych warunkach mogą korzystać z laboratoriów, specjalistycznego sprzętu oraz inkubatorów przedsiębiorczości. Bogata oferta ma pomóc twórcom innowacyjnych rozwiązań w ulepszaniu ich oferty technologicznej oraz służyć promocji przedsiębiorstw i ich produktów. W WPT swoją działalność ulokowało ponad 200 firm z branż wysokich technologii: biotechnologii, chemii, medycyny, elektroniki, IT zatrudniających prawie 2000 pracowników.

Fundacja PRO MATHEMATICA została powołana w 2011 roku przez spółkę „Wrocławski Park Technologiczny” S.A. w celu prowadzenia działalności edukacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży z regionu Dolnego Śląska. Zgodnie z mottem Fundacji zawartym w słowach Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” aktywność Fundacji skoncentrowana jest przede wszystkim na przedstawieniu młodym ludziom nauk ścisłych, innowacyjnych technologii oraz zasad przedsiębiorczości w jak najbardziej atrakcyjnej i interesującej formie. Do kluczowych osiągnięć Fundacji PRO MATHEMATICA należy prowadzenie i rozwój Centrum Edukacyjnego „Technoludek" oraz Przedszkola Niepublicznego we Wrocławskim Parku Technologicznym „Technoludek”.
 
 

PROGRAM 

Wrocławski Park Technologiczny S.A. i Fundacja Pro Mathematica

8.10.2016 r., ul. Duńska 9 - budynek Delta  

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy.

 

Warsztaty „Genetyka”

Zajęcia o genetyce, które wprowadzą uczestników w świat DNA i zaskakujących modyfikacji genetycznych. Co to jest GMO? Co to są geny? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiemy izolując w tym czasie DNA z pomidora.

Miejsce: Sala laboratoryjna Centrum Edukacyjnego „Technoludek”

 
 
Warsztat
 
Grupa
 
Godzina
 
Wiek uczestników
 
Zapisy
Genetyka
I
17:00-18:00
14-17 lat
Genetyka
II
18:30-19:30
14-17 lat
Genetyka
III
20:00-21:00
od 18 lat
 

Warsztat „Kriogenika”

Podczas zajęć przeprowadzimy eksperymenty przy użyciu ciekłego azotu. Uczestnicy zobaczą co dzieje się z różą, a co z piłką gdy schłodzimy je do -200 stopni Celsjusza!

Miejsce: Sala warsztatowa Centrum Edukacyjnego „ Technoludek”

 
Warsztat
 
Grupa
 
Godzina
 
Wiek uczestników
 
Zapisy
Kriogenika
I
17:00-18:00
6-9 lat
Kriogenika
II
18:30-19:30
10-13 lat
Kriogenika
III
20:00-21:00
14-17 lat
 

Warsztaty „Ozoboty do roboty!”

To unikalne warsztaty z intuicyjnego programowania kolorami. Dzieci będą miały okazję nauczyć się programowania kolorami oraz stworzą miasto „Ozobot City”. We wszystkich działaniach pomagać będzie najmniejszy robot świata – Ozobot.

Miejsce: Sala konferencyjna nr 1 (obok recepcji WPT)

 
 
Warsztat
 
Grupa
 
Godzina
 
Wiek uczestników
 
Zapisy
Ozoboty do roboty!
I
17:00-17:45
6-8 lat
 

Warsztaty „Dash & Dot - rozmowy robotów”

Zaprzyjaźnione ze sobą roboty Dash i Dot wprowadzą dzieci w świat robotyki. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się czy roboty mają zmysły oraz czy dwa roboty mogą ze sobą rozmawiać w taki sam sposób jak robią to ludzie.

Miejsce: Sala konferencyjna nr 1 (obok recepcji WPT)

 
Warsztat
 
Grupa
 
Godzina
 
Wiek uczestników
 
Zapisy
Dash & Dot - rozmowy robotów
I
18:15-19:00
8-10 lat
Dash & Dot - rozmowy robotów
II
19:30-20:15
11-12 lat
 

Warsztaty „Okrągły świat robota Sphero”

Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się jak działa robot Sphero oraz poznają podstawy programowania w języku Skratch. W trakcie zajęć uczestnicy przygotują specjalne zadania dla robota m.in. drogę którą będzie musiał pokonać.

Miejsce: Pracownia Interakcji
 
 
Warsztat
 
Grupa
 
Godzina
 
Wiek uczestników
 
Zapisy
Okrągły świat robota Sphero
I
17:00-17:45
9-13 lat
Okrągły świat robota Sphero
II
18:15-19:00
9-13 lat
Okrągły świat robota Sphero
III
19:30-20:15
9-13 lat
 

Pokazy „Suchy lód kontratakuje!” (nie obowiązują zapisy)

Pokaz naukowy z suchym lodem w roli głównej, podczas którego dzieci zobaczą w jaki sposób można m.in. napompować balon śniegiem oraz jak uwolnić Dżina z lampy.

Harmonogram pokazów:
17:45 – 18:30 - Pokaz „Suchy lód kontratakuje!”
19:00 – 19:45 - Pokaz „Suchy lód kontratakuje!”
20:15 – 21:00 - Pokaz „Suchy lód kontratakuje!”

 

Prezentacje przedstawicieli firm z Wrocławskiego Parku Technologicznego (nie obowiązują zapisy)

W trakcie Nocy Laboratoriów będziecie mieli okazję poznać EuGeniusa – robota społecznego, który świetnie sprawdza się w roli przewodnika, lubi przebywać wśród ludzi, a emocje wyraża za pomocą gestów i mimiki. Robota skonstruowała firma General Robotics, która wcześniej pracowała m.in. nad łazikiem marsjańskim. 

Podczas wydarzenia coś dla siebie znajdą też pasjonaci nauk biologicznych. Prezentacja firmy Pure Biologics, specjalizującej się w produkcji białek rekombinowanych, przybliży słuchaczom proces powstawania białek oraz ich budowę. Na zainteresowanych tematem będą czekały również pokazy i doświadczenia związane z wykrywaniem i analizą białek.

Z kolei firma VR Mind przeniesie Was do alternatywnego świata. Wszystko za sprawą wirtualnej rzeczywistości. Podczas krótkiej prezentacji przekonacie się, jak łatwo można zmienić swoją tożsamość, jak zmienne jest doświadczanie własnego ciała i jak łatwo oszukać zmysły. Każdy uczestnik, wykorzystując Oculus Rift będzie mógł bezpośrednio zetknąć się z rzeczywistością wirtualną.

Harmonogram prezentacji:

17:15 – 17:45 – „Poznaj Robota EuGenius”, General Robotics

18:30 – 19:00 – „Skomplikowana fabryka białek zamknięta w jednej komórce", Pure Biologics

19:45 – 20:15 – „Być awatarem. Wirtualna rzeczywistość a psychologia percepcji ciała”, VR Mind

 
 

REGULAMIN WYDARZENIA