Telekomunikacja pod mikroskopemJuż 10 października br. dla wszystkich chętnych zostaną otwarte niedostępne na co dzień miejsca, jakimi są wrocławskie laboratoria. Wszystko za sprawą pierwszej edycji Nocy Laboratoriów, której organizatorami są Nokia Networks wraz z Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Do wydarzenia przyłączyły się również wrocławskie uczelnie, firmy, instytucje państwowe i naukowe, które otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych.

Wzorem Nocy Muzeów, organizatorzy oraz partnerzy wydarzenia planują otworzyć drzwi swoich laboratoriów, umożliwiając mieszkańcom Wrocławia nocne zwiedzanie miejsc, w których na co dzień tworzone są technologie przyszłości.

Najnowocześniejsze na świecie takie miejsce

Wrocławskie laboratoria badawczo-rozwojowe Nokii Networks są jednym z najnowocześniejszych i zarazem największych miejsc tego typu w całej Europie. Na 4300m2, czyli powierzchni 10 boisk do koszykówki, ponad 600 osób planuje i wdraża technologie szerokopasmowego dostępu, a mówiąc prościej systemy przesyłania danych na odległość. To dzięki takim miejscom przeciętny Kowalski może cieszyć się szybkim Internetem w swoim smartfonie czy tablecie, a także może porozmawiać z osobą z drugiego końca świata. To tu rodzą się pomysły, które w znacznym stopniu będą kształtowały przyszłość telekomunikacji w perspektywie najbliższych lat m.in. następcę popularnej technologii 4G, czyli LTE - Advanced oraz 5G, która ujrzy światło dzienne dopiero w 2020 roku.

Co czeka na zwiedzających?

Tysiące kilometrów kabli, telefony komórkowe, stacje bazowe czy klatka Faradaya blokująca wszelkie sygnały radiowe to tylko niektóre z atrakcji, jakie będzie można zobaczyć w laboratorium Nokii. Za sprawą komór termicznych na własne oczy będzie można również przekonać się, w jak ekstremalnych warunkach testowany jest sprzęt telekomunikacyjny, który najpierw schładzany jest do -70stC, by następnie podgrzać go do +180stC. Piekarnik i zamrażarka w jednym.

„Wszystko po to, by nasz sprzęt był niezawodny we wszystkich częściach globu, od mroźnej Syberii po piekielne pustynie Sahary” – wyjaśnia Bartosz Srebniak, szef wrocławskiego Laboratorium Nokii Networks. „To i tak nie są najcięższe próby, jakie prowadzimy w firmie. Nasi koledzy z Finlandii prowadzą bardziej ekstremalne testy, paląc, topiąc czy strzelając z ostrej amunicji do BTS’ów (stacji bazowych – wyjaśnia redakcja). Nasz sprzęt musi być po prostu niezawodny w każdej sytuacji. – dodaje Srebniak

Nie tylko laboratorium

Nokia Networks oprócz zwiedzania laboratorium zaplanowała dla swoich gości jeszcze jedną atrakcję. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa historii telekomunikacji, która tworzona jest przy udziale Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Pierwsze telegrafy, centrale telefoniczne czy telefony z XXI wieku pokażą uczestnikom Nocy Laboratoriów, jak bardzo zmieniła się forma komunikacji międzyludzkiej na przestrzeni ostatnich 150 lat – czyli od powstania firmy Nokia. Oczywiście wśród eksponatów nie zabraknie starych telefonów z logo fińskiego producenta.

Co zrobić by nie przespać?

Zwiedzanie laboratorium Nokii Networks odbywać się będzie w odstępach 30 -minutowych w godzinach od 17:00 do 23:00. Ze względu na ograniczoną przestrzeń jednorazowo w laboratorium może znajdować się maksymalnie grupa 20 osób. Aby wziąć udział niezbędna jest wcześniejsza rejestracja na stronie www.nokiawroclaw.pl w zakładce „Noc Laboratoriów”. Każdy z chętnych może zapisać się również na zwiedzanie laboratoriów innych instytucji.

Już teraz możesz obejrzeć jak wygląda praca specjalistów z wrocławskiego oddziału Nokia Networks:

POWRÓT